ATTILA - TEAM - TRIBAL WARS
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


This is the heaven for The Hunns
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Sfaturi pentru aparare si Atac

In jos 
AutorMesaj
goodsachilles
Admin
goodsachilles


Mesaje : 101
Data de înscriere : 09/07/2008
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti

Sfaturi pentru aparare si Atac Empty
MesajSubiect: Sfaturi pentru aparare si Atac   Sfaturi pentru aparare si Atac I_icon_minitimeMar Iul 22, 2008 8:38 am

stufan a scris:

Am adunat aceste sfaturi de pe la mai multi jucatori cu experienta si m-am gandit sa le postez aici poate o fi de folos cuiva:

1.Nu atacati niciodata cu unitati defensive au atacul foarte mic si le veti pierde degeaba(desi stiu ca multi nu o sa fie de acord va anunt ca, cav grea este o unitate defensiva)

2.Nu faceti defence cu unitati ofensive(am vazut ca multi fac cav usoara ca unitati de def...)

3.Nu faceti niciodata catapulte ca unitati defensive intradevar au defencul mare insa sunt incete si ocupa prea multa ferma pentru a merita(la fel ca si vac grea)

4.Moral minim - 30%.
Moralul incepe sa scada la o diferenta de ~ x5 punctele victimei (aproximativ, pentru ca asa mi-a rezultat din simulari, n-am obtinut niciodata o cifra exacta).

Moral / Diferenta puncte atacator - victima

100% / cel mult x5
80% / x6
70% / x7.5
60% / x10
50% / x15
40% / x30

Moral / Pierderi trupe

100% / x1
~63% / x2
~48% / x3
~40% / x4
~34% / x5
30% / x6
Multumim Vokiel


5.To dodge ce inseamna defapt? in cazul in care esti atacat insa nu ai destule trupe sa te aperi si observi ca vin curatari si nobili poti sa iti scoti unitatile din sat cu 2 minute inainte sa ajunga curatarea si peste 1 min sa dai cancel sa ajunga la nobili. Astfel nu vei pierde satul si vei avea timp sufiecient sa aduci suportul in sat. Problema e ca daca ataca cu berbeci probabil ai sa iti pierzi zidul dar el se reface in o zi jumatate

6.Cand ataci e bine sa ai si 10 catapulte in atac ca sa dai joc piata centrala deoarece in cazul in care un jucator incearca sa dea dodge si nu da cancel inainte sa ajunga atacul tau nu mai poate da

7.Cel mai bun ratio ofensiv este:
5000 topoare
2500 cav usoara
500 cavaleri arcasi
500 berbeci
10 cat

sau

7500 topoare
2300 cav usoara
650 cav arcasi
310 berbeci
10 catapulte
La ratioul defensiv nu ma bag deoarece existe foarte multe puncte de vedere

8.Este obligatoriu sa iti faci sate separate de atac si aparare in cazul in care le amesteci nu vei avea nici atac nici aparare

9.Din momentul in care deja aveti 3-4 sate este bine sa incercati sa va limitati numarul de puncte al satelor astfel veti avea si mai mult loc in ferma pentru trupe si un moral mai bun asa ca folositi optiunea de demolare din cladirea principala. 9711 de puncte pe sat e numarul ideal de puncte

10.Atacuri coordonate

11.Cav grea nu are rost sa fie construit decat poate de la 10 sate in sus si in acest caz nu mai mult de 500 pe sat sau un sat de cav grea la 10 sate. Intradevar are def bun si se misca repede insa costa mult prea mult pt cat ofera daca ati face de cate puncte de ferma ocupa cav grea numai spade si lancii ati avea un deff mult mai bun

12.Nobilii nu se trimit niciodata mai multi in acelasi val deoarece nu va scadea decat 1 loialitatea. Cel mai bine este sa va coordonati 1-2-3 curatari si la 15 secunde dupa asta un trenulet de nobili(4 nobili la intervale foarte mici 10 -15 sec cu doar 100 de axe )

13.Cum iti dai seama cu ce esti atacat? te uiti la timpul cat ia unitatii sa ajunga un satul tau apoi iimparti distanta dintre sate si vei obtine o viteza. Te uiti la berbeci nobili topoare si restul unitatulor ce viteza au si voila :-)

14.Pentru a nu isi da seama persoana atacata daca tu dai fake sau nu cel mai bine este sa bagi un berbec sau o catapulta printre trupe

15.Personal spionii mi se par cam inutili de la un nivel in colo daca ataci cu spioni nu faci altceva decat sa alertezi adversalul si el va cere suport.
Pentru moment cam atat am avut de spus sper ca nu e un topic degeaba sau enervant daca imi va veni ceva nou in minte am sa editez

16.Cum sa iti coordonezi fakurile? Cel mai bine este cand ataci un jucator si vrei sa ii iei doar 1 2 sate sa dai pe restul sau pe inca 1-2 fakuri care trebuie sa ajunga in acelasi timp cu atacurile reale si deobicei eu cand atac bag 2-3 curatari apoi la 15 secunde 4 nobili si apoi 1-2 suporturi, deasta poti sa dai si un fake suport ca sa il derutezi de tot

17.Personal nu vad rostul nobilarii unui sat de sub4-5k iti ia prea mult sa il cresti si va fi mereu vulnerabil.

18.Daca tu ataci un sat si il cuceresti si el avea suport trimis in alte sate acele trupe vor disparea.

19.Daca folosesti contul premium e ideal sa pui la toate satele acelasi nume si sa le imparti in grupe astfel inamicului tau ii va fi foarte greu sa se organizeze












Cei care deja dispuneti de 2 sate nu le mixati prima regula daca mixezi pe jumatate iesti mort.
1.Oregula de baza ar fi asea 2sate defense 1ofense de asemenea ca sugestie nu puneti nikuri la sate care var putea da de gol in leg cu defendu sau ofenseu.
2.Nu raspundeti la mesaje Gen"sal ce mai faci si e din alt trib" sar putea sa va para rau ca dupa sa urmeze atacuri sau mai tarziu...
3.Nu scoateti trupele din sat decat in cazul in care atacurile diferentieaza la minute bune sau ore maxim...zid obligatoriu 20 va confera un defense relativ bun.
4.Cei care doresc sasi faca o aparare ea ar trebui sa arate cam asea

5000lanci/9000spade/5000arcasi...retineti!
5.Casa scapi de scurgerea de informati catre inamic sugestia ar fi ca al 3-lea sat sa fie exclusiv pnt spioni circa 6000mii sau si mai mult 7-8000 restul se organizeaza in defense...
6.Nu luati sate prea departate va va costa mai tarziu mai mult decat credeti incercati cat mai apropiate sau sa fie in forma de semicerc cu defensivele in mijlok sau ofensivele acuma depinde iarasi de inamici si de preferinta fiecaruia.
7.Daca atacati incercati sa dispuneti de 4 nobili deodata sa dati atacurile la cateva secunde.
8.Primul atac cat si al2-lea consideratil "Durerea" sa fi sigur dupa ce lai spionat indeajuns ca il si bati adika dupa primele doua atacuri de exterminare imediat inaintea nobililor sa mai urmeze inca 1-2 mai usoare iar intre al2-lea nobil si 3-4 sa mai urmeze un atac la fel de curatare...casa fi sigur de reusita.
9.Regula Nr.1(A) respectati ianmicul ca si cum ai fi tu insuti intotdeauna sa te pui in pielea lui si gandeste ce ai face tu insuti casa scapi..
10.Vb intotdeauna cu vecinii nu sti de unde va veni ajutorul sau cum se zice "ajutorul reciproc" chiar daca faci parte din alt trib si invers veti fi surprinsi ce face comunicarea si vb frumoasa.
11.Nu cascati ochi la pnct ele aduc si dezavantaje cat si avantaje primul ca vei fi mereu cu ochi in partu mereu va fi unul mai mare ca u1 si se poate sa pofteasca la ceea ce ai muncit u1 sau invers sa se gandeasca de 3 ori inainte sa te atace adica sa testeze terenu smulgerea de informati adika"Lauda de Sine".


Incercati sa facei ceea ce vam spus mai sus si veti obv o imbunatatire a jokului vostru cat si a eficientei in lupta...
Va urez succes si sa ne mai auzim!
Sus In jos
https://attila.forumgratuit.ro
 
Sfaturi pentru aparare si Atac
Sus 
Pagina 1 din 1
 Subiecte similare
-
» Sate de Aparare

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ATTILA - TEAM - TRIBAL WARS :: GENERAL :: Help pentru Triburile-
Mergi direct la: