ATTILA - TEAM - TRIBAL WARS
Doriti să reactionati la acest mesaj? Creati un cont în câteva clickuri sau conectati-vă pentru a continua.


This is the heaven for The Hunns
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  CăutareCăutare  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 putin ajutor triburile

In jos 
AutorMesaj
goodsachilles
Admin
goodsachilles


Mesaje : 101
Data de înscriere : 09/07/2008
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti

putin ajutor triburile Empty
MesajSubiect: putin ajutor triburile   putin ajutor triburile I_icon_minitimeMar Iul 22, 2008 6:32 am

1. Cand vreau sa rectrutez un lancier, imi arata sub timpul de pregatire: "*90% din resursele dvs vor fi returnate".
Raspuns: Daca ati comandat un lancier care cost 60 lemn, 30 argila si 10 fier in momentul in care anulati comanda adica se lucreaza la alte comenzi si productia la aceasta comanda nu a inceput se returneaza 54 lemn, 27 argila si 9 fier adica 90% din resursele rezervate initial.

2. La intoarcerea dintr-un atac in raport primesc urmatorul mesaj cu privire la resursele jefuite "15 15 13 43/1000" si doresc o explicatie cu privire la semnificatie.
Raspuns: Resursele jefuite in acest exemplu sunt 15 lemn, 15 argila si 13 fier care totalizeaza 43, cantitate jefuita si trasportata de catre trupele atacatoare. Cantitatea maxima de transport ale trupelor care au supravietuit atacului este insa de 1000. Acest lucru inseamna ca acea suma de 43 era cantitatea maxima ce putea fi jefuita. Daca intalniti situatii in care cantitatea jefuita este 1000/1000 adica trupele se intorc incarcate la capacitate maxima atunci se recomanda ca acel sat sa fie vizitat si jefuit in continuare pana cand trupele se intorc cu o cantitate mai mica decat capacitatea maxima de transport, ceea ce inseamna ca nu mai sunt alte resurse si satul poate fi lasat sa isi regenereze resursele urmand sa il vizitati ulterior.

3.Cum se calculeaza norocul si bonusul de noapte la simulatorul de trupe?Adica la noroc de unde stiu ce procentaj trebuie sa pun??
Raspuns: Norocul este ceva random, adica depinde chiar de noroc si poti sa pui 25%.
In privinta moralului acesta se poate calcula si depinde de punctajul atacatorului si a celui atacat, cu cat este mai mic punctajul atacatorului in comparatie cu punctajul celui atacat cu atat mai mare este moralul atacatorului si invers. Exista la Piata > Simulator > Calculator de Moral scris cu litere rosii chiar in dreapta procentajului. Aceste este un calculator care are nevoie de 2 date: moral atacator si moral aparator pe care le foloseste pentru a genera coeficientul de moral. Exista 2 moduri de calcul: "Ca Agresor" butonul sus stanga si "Ca aparator" butonul sus dreapta. Am folosit 2 scenarii: (a) punctaj atacator 754 si punctaj aparator 100 si folosim butonul "calculeaza moral" si am obtinut un moral de 70% si (b) punctaj atacator 754 si punctaj aparator 1000 unde moralul obtinut este de 100%.
Bonusul de noapte ofera +100% aparatorului practic 25 lancieri se comporta in aparare noaptea ca si cum ar fi 50 lancieri. Bonusul de noapte se refera la ora la care ajunge atacul si nu la cea care pleaca. Astfel, daca atacul ajunge la tinta intre 00.00 si 08.00 este considerat atac de noapte. Puteti verifica perioada de noapte in joc in momentul in care intrati in sat imaginea este mai intunecata si se observa torte arzand.

4. Negustorul poate sa care 1000 de resurse din fiecare sau per total?
Raspuns: Fiecare negustor poate sa care in total 1000 de resurse adica orice combinatie de genul: 300 fier + 100 argila + 600 lemn = 1000 resurse sau 1000 argila = 1000 resurse. Daca trimiteti doar 10 unitati de resurse se foloseste 1 negustor si daca trimiteti 1010 unitati de resurse se folosesc 2 negustori si asa mai departe suma resurselor transportate rotunjindu-se in plus determinand astfel numarul de negustori prin dividerea cu 1000.

5. Ce cladiri darama berbecii si ce cladiri darama catapultele?
Raspuns:Berbecii pot darama zidul iar catapultele orice alte cladiri (inclusiv zidul) cu exceptia ascuzatorii. Ordinea recomandata de daramare este ferma(inamicul nu mai are populatie=> nu face armata nici cladiri), cazarma(nu mai face armata), fierarie (pierde cercetarile facute), cladirea principala (face cladirile mai incet), grajd (nu mai antreneaza cavalerie). Cladirea pe care se va concentra actiunea catapultelor la atacul respectiv se alege dintr-o lista disponibila cu cladiri in momentul in care se lanseaza atacul. Sa NU ataci minele si magazia niciodata pentru nu mai ai ce sa furi pe urma! Este important daca inamicul are cladirea principala nivel 15, pentru ca jucatorul cu cladire nivel 15 poate sa isi darame singur cladirile in baza si daca vede ca pierde poate sa opteze sa isi darame minele astfel incat el sa devina o tinta fara valoare iar voi care ati cheltuit inutil resurse sub forma pierderilor militare sa nu vi le puteti recupera. Pentru a il impiedica sa isi darame minele cand vede ca este coplesit trebuie sa distrugeti cladirea principala si sa ii coborati nivelul sub 15 cu catapultele la primul atac.

CATE CATAPULTE ITI TREBUIESC CA SA SCAZI UN NIVEL DE CLADIRE:

2 catapulte = 1 nivel cladire
6 catapulte = 2 nivel cladire
10 catapulte = 3 nivel cladire
15 catapulte = 4 nivel cladire
21 catapulte = 5 nivel cladire
28 catapulte = 6 nivel cladire
36 catapulte = 7 nivel cladire
45 catapulte = 8 nivel cladire
56 catapulte = 9 nivel cladire
68 catapulte = 10 nivel cladire
82 catapulte = 11 nivel cladire
98 catapulte = 12 nivel cladire
115 catapulte = 13 nivel cladire
136 catapulte = 14 nivel cladire
159 catapulte = 15 nivel cladire
185 catapulte = 16 nivel cladire
215 catapulte = 17 nivel cladire
248 catapulte = 18 nivel cladire
286 catapulte = 19 nivel cladire
328 catapulte = 20 nivel cladire
376 catapulte = 21 nivel cladire
430 catapulte = 22 nivel cladire
490 catapulte = 23 nivel cladire
588 catapulte = 24 nivel cladire
634 catapulte = 25 nivel cladire
720 catapulte = 26 nivel cladire
815 catapulte = 27 nivel cladire
922 catapulte = 28 nivel cladire
1041 catapulte = 29 nivel cladire
1175 catapulte = 30 nivel cladire


CATE BERBECII ITI TREBUIESC CA SA SCAZI UN NIVEL LA ZID:

3 berbecii = 1 nivel zid
8 berbecii = 2 nivel zid
13 berbecii = 3 nivel zid
20 berbecii = 4 nivel zid
28 berbecii = 5 nivel zid
37 berbecii = 6 nivel zid
48 berbecii = 7 nivel zid
60 berbecii = 8 nivel zid
74 berbecii = 9 nivel zid
90 berbecii = 10 nivel zid
110 berbecii = 11 nivel zid
130 berbecii = 12 nivel zid
154 berbecii = 13 nivel zid
181 berbecii = 14 nivel zid
211 berbecii = 15 nivel zid
225 berbecii = 16 nivel zid
256 berbecii = 17 nivel zid
275 berbecii = 18 nivel zid
310 berbecii = 19 nivel zid
335 berbecii = 20 nivel zid

6. Pot afla daca un jucator este online sau offline?
Raspuns: Nu poti afla direct ci doar indirect. In sensul ca poti sa te ghidezi dupa punctaj sa vezi daca a construit ceva (implicit ii cresc punctele). Aici poate sa existe si o alta cauza, jucatorul urmarit poate sa inceapa sa construiasca agresiv armata si sa sisteze dezvoltarea minelor si cladirilor. In orice caz spionarea incununata de succes poate sa ofere informatii asupra motivelor pentru care punctajul nu mai creste. De asemenea daca de de fiecare data cand il ataci si are trupe mai putine decat tine ca atacatori si gasesti baza goala fara nici o resursa de jefuit inseamna ca este activ si a aplicat tactica de golire a orasului. Poti astfel sa vezi cand e activ in fiecare zi si asa iti faci un program de-al lui si poti sa il ataci cand nu e online si sa il lasi cu buza umflata eventual. Aceasta tactica de tatonare cere ceva munca si nu e intotdeauna precisa.

7. Ipotetic vorbind , daca sunt 3 insi si vor sa atace un sat: doi cu trupe si unul cu berbeci si catapulte , ce strategie de atac ar trebui sa foloseasca? Si cel care vine cu catapulte si berbeci trebuie sa atace si cu trupe pt a da randament?
Raspuns: Jucatorii cu trupele sa anihileze apararea inamica urmand ca jucatorul cu catapultele insotite de cel putin 50 de luptatori cu toporul sa urmeze pentru a demola cladirile inamice. Pierderile unor atacuri insotite de berbeci sunt mai mici in lipsa acestor unitati pentru ca atacul se calculeaza la un nivel al zidului mai mic corespunzator atacului cu berbeci functie de nivel zid si de numarul de berbeci pe care ii are atacatorul. Pentru mai multe informatii puteti sa folositi Piata > Simulator si sa simulati diverse scenari de atac cu sau fara berbeci in conditiile existentei unui zid inamic.

8. Daca imi demolez ceva (un level la zid, sa zicem), resursele cu care am construit acel level la zid imi revin inapoi sau nu?
Raspuns: Resursele folosite pentru construirea cladirilor nu se reintorc daca acestea sunt demolate de catre proprietar. Totusi pentru a putea demola cladiri proprii jucatorul trebuie sa aiba cladirea principala de nivel 15. Totusi nu exista nici o motivatie rationala sau beneficiu in ati darama cladirile, singurul motiv ar fi atunci cand esti atacat, nu primesti sprijin de la trib si poti aplica tactica pamantului parjolit prin demolarea minelor pana la nivelul 1. Totusi demolarea dureaza la fel de mult ca si constructia iar cladirea principala poate fi atacata si daca ea scade sub nivel 15 demolarea celorlalte cladiri nu mai este posibila.

9.Sa zicem ca ferma mea are capacitate 100 si este 'plina' cu 95 de 'unitati'. Daca dau sa imi cerceteze 20 de unitati. Ce se intimpla?
Se opreste din cercetat unitati dupa a 5-a unitate?
Raspuns: Ferma avea valori de 1538/1613 iar in momentul in care a comandat 41 luptatori cu toporul noile valori sunt 1581/1613. Daca ar mai vrea sa mai comande 33 de luptatori cu toporul nu ar putea pentru ca se depaseste capacitatea maxima a fermelor existente la acel moment.

10. Sa presupunem ca am ferma nivel 20 ocupata in proportie de 100%, si cineva imi reduce ferma la nivel 15, trupele mele fiind in deplasare. Ce se intampla cu surplusul de trupe care depasesc capacitatea ?
Raspuns: Trupele nu patesc nimic, vei putea sa construiesti cladiri sau sa antrenezi trupe suplimentare in momentul in care se refac fermele la nivel 21 si exista capacitate disponibila.

11. Sa presupunem ca am ferma nivel 20 ocupata in proportie de 100%, si cineva imi reduce ferma la nivel 15, trupele mele fiind in deplasare. In plus am in constructie ferma nivel 21. Mi se returneaza resursele pentru ferma de nivel 21?
Raspuns: Se construieste ferma de nivel 16 in continuare ca urmatorul nivel dupa nivelul de 15 la cat a fost redusa ferma ulterior atacului. In privinta fermei de nivel 21 in constructie la momentul atacului nu este sigur, rugam pe cei care s-au confruntat cu o asemenea situatie sa ne comunice daca au primit sau nu resursele inapoi aferente portiunii de ferma nivel 21 ramase de construit sau daca au ramas cu nivelul 21 ulterior atacului (acesta ar fi un bug) sau daca nu au primit nici o resursa inapoi.

12. Paladinul este foarte bun pentru sprijin. Armatele care au un paladin in componenta si sunt trimise pentru sprijin calatoresc cu viteza paladinului. Regula nu se aplica in cazul atacului. De exemplu, daca trimit un lancier in sprijin, atunci el va calatori cu viteza lancierului. Daca trimit ca sprijin un lancier si paladinul, atunci vor calatori cu viteza paladinului. Evident, o sugestie: tineti paladinul acasa ca atunci cand cineva este atacat sa il puteti trimite. In felul acesta calatoria se va scurta considerabil. In loc de 5 ore si jumatate puteti ajunge in 3 ore.

13. catapultele se folosesc in felul urmator :

1. FERMA (fara oameni nu poate construi si nu poate face armata numeroasa)
2. CLADIREA PRINCIPALA (in cazul in care e mai mare, sau chiar de nivelul 15 ; ca sa nu poata demola cladirile si in special minele)
3. CAZARMA (nu mai poate face trupe)
4. TARGUL (sa nu trimita resursele afara din sat, unor aliati)
5. FIERARIA (dureaza mult sa o reconstruiasca)
6. restul....dar nu minele sau magazia
lilith72 în data de 29.09. la ora 10:01
In faza de inceput trebuie sa eviti conflictele cu alte sate, asa ca ataca sate parasite. Foloseste lancieri - cel putin 40 la un atac - si ataca numai sate din imediata ta apropiere. Aceasta metoda va da rezultate daca nu vor fi multi cei care vor face acest lucru, si daca atacurile nu se vor repeta in exces.
Ceva mai tarziu, cand vei avea fierarie de nivel 2 vei putea incepe instructia purtatorilor de topoare. Trimite cel putin 2 astfel de unitati in fiecare atac, astfel incat sa reduci pierderile de trupe.
Cand vei putea instrui spioni, fara sa intarzii producerea defensivei, trimite cel putin 2 spioni cu fiecare atac astfel incat sa ai informatii despre resursele care raman in satul jefuit.
Cand grajdurile tale vor atnge nivelul 3, cerceteaza cavaleria usoara. Trimite cavalerie usoara impreuna cu lancieri pana ce ai cel putin 8 cavaleri, dupa care foloseste cavaleria impreuna cu cel putin 2 spioni sa ataci satele mai indepartate, iar lancierii trimite-i in cele apropiate. Cand vei incepe sa produci cavalerie usoara incearca sa mentii aceasta productie constanta pe cat posibil.

Observatii
Cand jefuiesti este bine sa folosesti cat mai multe unitati, dar incearca sa nu folosesti mai multe decat este nevoie.
Exemplu : daca jefuiesti in mod constant 2k resurse dintr-un sat, imparte aceasta valoare la capacitatea unitatilor cu care jefuiesti si vei afla de cate unitati ai nevoie. Astfel la 2000 resurse ai nevoie de 80 lancieri ( 2000/25=80) sau de 25 unitati cavalerie usoara ( 2000/80=25 ). Daca trimiti spioni la fiecare atac vei stii exact de cate unitati ai nevoie pentru urmatorul atac. Este bine sa tii o evidenta a acestor atacuri si cand ajungi in situatia sa cureti tinta in mod regulat, este bine sa iti cauti alte tinte. Este bine sa organizezi aceste atacuri astfel incat sa poti trimite atacuri multiple.
Sus In jos
https://attila.forumgratuit.ro
goodsachilles
Admin
goodsachilles


Mesaje : 101
Data de înscriere : 09/07/2008
Varsta : 40
Localizare : Bucuresti

putin ajutor triburile Empty
MesajSubiect: Re: putin ajutor triburile   putin ajutor triburile I_icon_minitimeMar Iul 22, 2008 6:35 am

Triburile, jocul online gratuit
Sus In jos
https://attila.forumgratuit.ro
 
putin ajutor triburile
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
ATTILA - TEAM - TRIBAL WARS :: GENERAL :: Help pentru Triburile-
Mergi direct la: